Spirit Airlines [SAVE]
Na začátku měsíce jsme zmínili v pravidelném reportu firmu SAVE a mluvili jsme o jejich poklesu, a díky tomu, že tyto akcie v pondělí předvedly nárůst, tak nám přijde vůči této firmě fér abyste o tom také věděli. Za pondělí totiž akcie Spirit Airlines vzrostly o 53,06% a za celý týden o 89,6 %.
Spirit Airlines dnes oznámila, že se dohodla se svým poskytovatelem kreditních karet U.S. Bank National Association na prodloužení termínu refinancování dluhu ve výši 1,1 miliardy dolarů do 23. prosince 2024. Tento dluh souvisí s jejich věrnostními dluhopisy, které měly původně splatnost už 21. října tohoto roku. Zároveň Spirit Airlines čerpala veškeré prostředky ze svého revolvingového úvěru ve výši 300 milionů dolarů a očekává, že na konci roku bude mít více než 1 miliardu dolarů likvidity.
Navzdory vysoké poptávce po cestování má však společnost finanční problémy, kdy v pěti ze šesti posledních čtvrtletí vykázala ztrátu. Akcie Spirit Airlines také ztratily kolem 91% své hodnoty v letošním roce, zejména po krachu fúze s JetBlue Airways ve výši 3,8 miliardy dolarů. Společnost čelí výzvám kvůli nadbytku kapacit na domácím trhu a technickým problémům s motory Pratt & Whitney, což ji nutí pozastavit některá letadla a zvyšovat náklady. Snaží se nalákat více prémiových cestujících a zároveň snižuje náklady například tím, že odkládá dodávky nových letadel od Airbusu a zvažuje propouštění zaměstnanců.
Lockheed Martin Corporation [LMT]
V úterý „zbrojovka“ LMT zveřejnila své výsledky hospodaření, kdy příjmy sice nedosáhly odhady trhu o 1,53%, ale zisky byly lepší než predikovali analytici, a to o 5,17%. Na základě výsledkové zprávy zamířily tyto akcie dolů a v úterý klesly o -6,15% a za celý týden 8,1%.
Pro ty z Vás, co tuto firmu neznáte, máme jako vždy krátké představení.
Lockheed Martin Corporation vznikla v roce 1995 sloučením společností Lockheed Corporation (založená v roce 1912) a Martin Marietta (založená v roce 1961). Společnost sídlí v Bethesdě, Maryland, USA, a je jedním z největších světových výrobců obranných technologií. Specializuje se na letecké a kosmické systémy, obranné technologie, radarové a monitorovací systémy a kybernetickou bezpečnost. Na burze NASDAQ se obchoduje pod symbolem LMT od svého vzniku v roce 1995.
Pojďme se na jejich výsledky, které najdete v originálním znění ZDE, kouknout „pod drobnohledem“.
POZITIVNÍ ASPEKTY
Rekordní nevyřízené zakázky: Lockheed Martin zaznamenal dosud nejvyšší množství nevyřízených objednávek, což zajistí stabilní příjmy do budoucna.
Zvýšení celoročního zisku: Společnost zvýšila svůj výhled na celoroční zisk díky silné poptávce po obranných systémech a vesmírných projektech.
Vesmírné programy: Růst v segmentu vesmírných technologií, který zahrnuje i projekty pro NASA, je slibný pro budoucí expanzi v tomto odvětví.
Růst marží: Navzdory zvýšeným nákladům se Lockheed Martin podařilo zlepšit své marže, což je pozitivní signál pro investory.
Zákaznická poptávka: Silná poptávka po vojenských letadlech, především po F-35, přispívá k růstu tržeb v divizi letectví.
NEGATIVNÍ ASPEKTY
Růst nákladů: Inflace a zvýšené náklady na materiály a pracovní sílu představují výzvy pro krátkodobou ziskovost.
Dodavatelské řetězce: Problémy s dodavatelskými řetězci přetrvávají, což může ovlivnit schopnost společnosti rychle plnit zakázky.
Krátkodobý pokles akcií: Navzdory pozitivním výsledkům akcie poklesly kvůli obavám o krátkodobé problémy se ziskovostí.
Závislost na vládních kontraktech: Vysoká závislost na vládních zakázkách může způsobit riziko v případě omezení rozpočtu na obranu.
Kapitálové náklady: Zvýšené kapitálové náklady na výzkum a vývoj v pokročilých technologiích zatěžují cash flow.
VÝHLED
Oficiální firemní výhled: Lockheed Martin zvýšil svůj celoroční výhled zisku díky rekordním zakázkám a očekává pokračující růst v obranných i vesmírných divizích. Společnost také zdůraznila zaměření na inovace v oblastech umělé inteligence a autonomních systémů, což by mělo dlouhodobě posílit její konkurenční pozici.
McDonald’s [MCD]
Ve středu v Česku začala nejoblíbenější, tedy sýrová, sezóna v „Mekáči“ a mezitím, co jsem si pochutnával na SwissKingu mě napadlo podívat se na akcie této společnosti a upřímně můžu říct, že ani sýrová sezóna nezachránila akcie MCD před propadem, jelikož v premarketu akcie oslabily o 7%. Upřímně řečeno jsem rád za to, že jsem burger dojedl před tím, než jsem zjistil, co za tímto propadem stálo. Jako krok č.1 mě napadlo podívat se na výsledky hospodaření, ale ty MCD bude zveřejňovat až 29.10. Akcie v řádném obchodování nakonec klesly o 5,12% v porovnání s úterním uzavřením trhu a za celý týden o 7,58% kvůli obavám spojeným s vypuknutím nákazy E. coli. Toto ohnisko bylo spojeno s jejich čtvrtlibrovými hamburgery, což vedlo k hospitalizaci desítek lidí a jedné smrti.
Tento incident vyvolal rozsáhlé obavy o bezpečnost potravin a způsobil prudký pokles hodnoty akcií společnosti, protože investoři reagují na možné právní a finanční dopady tohoto problému. Pokud by tedy přestaly vycházet zprávy na našem webu, víte odkud vítr vane. Bohu dík pro mé zdraví, ovšem ne pro peněženku akcionářů této společnosti, se tato záležitost týká především USA s desítkami případů napříč několika státy. Regionální detaily zahrnují oblasti na Středozápadě, ale přesné informace o všech postižených lokalitách zatím nejsou kompletně dostupné. Vyšetřování stále probíhá, což zvyšuje nejistotu kolem potenciálního rozsahu ohniska.
Pro ty z Vás, co MCD neznáte, (nemyslím tím to co firma dělá, ale na jakých principech stojí jejich podnikání), tak jsme se o tom trošičku více rozepsali v bonusové sekci o REIT.
Každopádně pokud se problém rozvine, tak na celé situaci si dovede teoreticky „přihřát polívčičku“ dvojice farmaceutických firem Sanofi a Johnson & Johnson, jelikož Sanofi a Janssen (divize Johnson & Johnson) mají vakcínu proti extraintestinální patogenní Escherichia coli (ExPEC), bohužel vakcína se nachází ve fázi III klinických studií. Tato vakcína, známá pod názvem ExPEC9V, má za cíl bojovat proti invazivním infekcím způsobeným E. coli, které jsou vážnou hrozbou pro starší populaci a osoby s chronickými onemocněními.
Lilium [LILM]
Ve čtvrtek jsme pozorovali vysokou volatilitu u akcie Liliumm, kde nakonec firma uzavřela ve čtvrtek o 61,5% levnější a za celý týden klesla o 69,4%. Než si ale řekneme, co za zmíněným propadem stálo pojďme si firmu jako takovou představit.
Celým názvem Lilium N.V. je německá letecká společnost založená v roce 2015 se sídlem v Gautingu v Německu. Společnost se specializuje na vývoj elektrických letadel s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL), která mají sloužit k rychlé přepravě osob i nákladu. Lilium rovněž poskytuje různé letecké služby, včetně školení, údržby a podpory letových operací. Firma vstoupila na burzu NASDAQ v září 2021 prostřednictvím fúze se společností Qell Acquisition Corp.
Akcie společnosti Lilium ve čtvrtek zaznamenaly výrazný pokles, což je částečně způsobeno nejistotou kolem jejího financování. Firma čelí finančním výzvám, které zahrnují obavy investorů o její schopnost zajišťovat dlouhodobé financování, zejména pro vývoj jejího projektu elektrických letounů s vertikálním vzletem. To vedlo ke zvýšené volatilitě a poklesu ceny akcií. Další faktory zahrnují rostoucí počet krátkých pozic investorů, což zvyšuje tlak na cenu akcií.
Pozoruhodné je ovšem to, že tento pokles přichází po včerejším oznámení že GE Aerospace a Lilium spojí síly a oznámili spolupráci na zlepšení bezpečnosti elektrických letadel s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL). Lilium bude sdílet data z platformy Fleet Optimizer s GE, která je využije v systému Event Measurement System pro standardy bezpečnosti letů. Společně vytvoří program monitorování letových dat a kvality operací pro výrobce a nabídnou dobrovolný program pro zákazníky Lilium.
Capri Holdings [CPRI]
Jelikož jsme týden zahájili velkým nárůstem, tak ho uzavřeme velkým poklesem, v pátek totiž firma Capri klesla o 48,9% a za celý týden jsou její akcie levnější o 49,3%.
Capri Holdings Limited vznikla v roce 1981 jako Michael Kors Holdings Limited a sídlí v Londýně. Firma vstoupila na Newyorskou burzu (NYSE) v prosinci 2011 pod tickerem KORS, který v roce 2018 změnila na CPRI po akvizici značek Jimmy Choo a Versace. Capri Holdings, se specializuje na výrobu a prodej luxusního oblečení, obuvi a doplňků prostřednictvím svých značek Michael Kors, Versace a Jimmy Choo, zaměřujících se na zákazníky, kteří vyhledávají exkluzivní produkty v segmentu high-end módy.
Zmíněné akcie odepsaly v pátek téměř polovinu své celkové hodnoty poté, co federální soud zablokoval plánovanou akvizici společností Tapestry, mateřskou společností značky Coach, za 8,5 miliardy USD. Důvodem bylo vyhovění žalobě americké FTC, která tvrdila, že by sloučení snížilo konkurenci v luxusním segmentu kabelek a mohlo by zvýšit ceny pro zákazníky. Tento rozsudek ovlivnil akcie Capri, protože investoři zareagovali negativně na nejistotu ohledně dalšího růstu a strategických možností firmy.
Co se Tapestry [TPR] týče, akcionáři toto soudní rozhodnutí uvítali s otevřenou náručí a akcie za pátek posílily o 13,6% a za celý týden + 11,85%.
Zdroje: tradingview.com, google.com/finance, finance.yahoo.com, tipranks.com, finviz.com, cs.wikipedia.org, marketwatch.com, investing.com, investors.lockheedmartin.com, foodsafetynews.com, corporate.mcdonalds.com,.pharmtech.com, europeanpharmaceuticalreview.com, marketbeat.com, stockanalysis.com.