V dnešním článku se podíváme na to, co se dělo na akciovém trhu v týdnu od 29.4.-3.5.2024.
Úvodem chceme říct, že se toho dělo opravdu hodně, a proto je tento článek výrazně delší, než na co jste od naší redakce zvyklý. Celý článek jsme se pokusili systematicky rozložit podle časové osy sletu událostí a přehledně rozčlenit nadpisy, aby si každý odnesl to co ho zajímá.
V Evropě byl obchodní týden zkrácený, (1. května se na drtivé většině evropských burz neobchodovalo), ovšem pro akciové indexy to byl týden nejen zkrácený, ale také smíšený co se výsledků týče. Německý DAX 40 posílil o 0,45 %, Francouzský CAC 40 odepsal 1,42%. Británie na tom byla podobně jak Německo, kdy jejich Benchmark
FTSE 100 největších akcií připisoval 0,9%. Pro globální pohled o evropské ekonomice nám poslouží index Stoxx Europe 600, který v týdnu nakonec klesl o 0,54%.
Co se Asie týče tak Čína, Hongkong i Japonsko byly v zelených číslech konkrétně Nikee 225 přidal 0,77%, Shanghai připisoval 2,49% a Hang Seng vyrostl o 6,57%
První polovina obchodního týdne byla pro americké trhy spíše ve znamení poklesu, ovšem páteční nárůst dokázal ztráty vykompenzovat a indexy nakonec uzavřely v zisku. Konkrétně DJIA+1,03%, S&P500 +0,27%, NasdaQ a Russell +1,15%.
Navíc zveřejňovaly další 2 firmy velké 7. své výsledky (konkrétně AMAZON A APPLE). Právě toto byly nejočekávanější událostí globálních trhů v tomto týdnu.
Úrokové sazby USA
Fed (Americký Federální rezervní systém / Národní banka) 1.5.2024 ve 20:00 zveřejňoval nastavení úrokových sazeb, které nakonec dopadlo v souladu s očekáváním většiny analytiků, kdy ponechal úrokové sazby na stejné úrovni.
Zhruba 30 minut po zveřejnění „úrokovek“ bylo ještě krátké vystoupení guvernéra Fedu, kde se mluvilo o tom, že inflace ještě není zcela pod kontrolou, a tak je předčasné úrokové sazby snižovat, i když je to v plánu, tak se čeká na okamžik, kdy inflace ve Spojených státech klesne ke 2%.
Na toto oznámení reagovali pozitivně zejména Bondy (dluhopisy) a USD akcie tuto zprávu nepřivítali z přílišným nadšením.
Amazon [AMZN]
Amazon 30.4. zveřejnil hospodářské výsledky za 1 čtvrtletí 2024, kdy přesáhl očekávání ze stran analytiků
Příjmy převýšily výhled trhu jen nepatrně a to o 0,46%, výrazně zajímavější byly zisky, které byly o 16% vyšší, než původně trh očekával. Trh tyto čísla odměnil nárůstem akcie o 3,8%, když se ale podíváme na akcie Amazonu v celotýdenním horizontu, tak jsou nahoře o 1,91%.
Právě tyto výsledky byly jeden ze stavebních kamenů globálního růstu amerických akciových trhů v posledním dubnovém týdnu.
Aktuálně se akcie Amazonu nacházejí v těsné blízkosti historických maxim. Jak se na tyto akcie dívají analytici a jaké jsou aktuálně fundamentální ukazatele?
V jednoduchosti jde říct, že analytici vnímají akcie Amazonu velmi pozitivně a to i napříč vysokému P/E a P/B. Nejspíše si aktuální valuaci ospravedlňují slušnými EPS a dominantním postavení na globálním trhu ve většině sektorů kde Amazon působí.
STARBUCKS [SBUX]
Podle všeho se dá říci, že široká veřejnost raději objednávala na internetu, než aby chodila do kaváren, minimálně podle toho vypadali výsledky nejznámějšího kavárenského řetězce Starbucks. Na úrovni příjmů Starbucks nenaplnil očekávání trhu o 6,14%. Co se zisků týče, tak ty byly ještě horší, než analytici očekávali, konkrétně 15% nižší.
Investoři špatné výsledky Starbucks „odměnili“ masivním odprodejem akcií. V týdenním vyjádření se hodnota celé firmy propadla o 17,17%.
Aktuální cenové úrovně jsou totožné s tím, jak se akcie tohoto kavárenského řetězce obchodovali přes Covid v roce 2020.
Jak tuto společnost vnímají analytici a jak je na tom co se fundamentálních dat týče?


Jednoduše řečeno v současné době neexistuje žádný analytický dům, či banka která pokrývá akcie Starbucks a měla negativní výhled. Fundamentální data jsou spíše průměrná, ovšem zmíněný cenový propad je pro dlouhodobé investory velkým lákadlem.
Možnost reportovat kvalitní čísla a tím si „napravit reputaci“ 24.července.
LUFTHANSA AG [LHA]
30.4.2024 po trhu zveřejnila rovněž své výsledky i letecká společnost Lufthansa z jejiž akciemi se obchoduje na německé burze. Jejich čísla byly smíšené zatímco zisky byly výrazně horší, než očekávali analytici, tak příjmy příjemně překvapily trh.
Velice pozitivní body výsledků byly, že i přes složitější situaci zvýšili obrat o 5% zároveň snížili zadlužení a urovnali spory, které jsme v minulosti popisovali ve článku o Lufthanse.
Ze všeho nejlépe akcionáři ovšem přijaly výhledy, kde Lufthansa mluvila o tom, že přijdou nové letadla, což jim zvýší celkovou kapacitu. Další pochvalou byla poptávka po jejich službách ve všech směrech a predikce silné poptávky do dalších období.
Tyto zprávy zapříčinily bezprostřední nárust v řádu nižších jednotek procent, ovšem za celý týden se jejich akcie obchodují jen o 1,28% výše.
Jak se na tyto akcie dívají analytici a jaké jsou aktuálně fundamentální ukazatele?

Analytici se na akcie Lufthansy dívají spíše v pozitivním světle nejspíš i díky tomu , že mají dobré fundamentální data v porovnání s ostatními firmami v jejich sektoru.
Další výsledky budou Lufthansou zveřejněny 31. července.
Konopí
Poslední dobou se na burze mluví jen o technologických firmách, ale nesmíme zapomenout, že jsou tady i jiné sektory, které nám v minulosti ukázaly, že umí taky hodně rychle růst (a pak zase hodně dlouho padat). Jak už nadpis této sekce napovídá mluvíme tady o konopných firmách.
Americký Úřad pro kontrolu léčiv 30.4 přešel k reklasifikaci marihuany do kategorie méně nebezpečných drog, což by byl historický posun pro konopný průmysl.
Tilray Brands [TLRY] je asi nejznámější firmou v tomto odvětví na burz. Vznikli v Kanadě roku 2013. Podnikání této společnosti se dělí na 4 základní sektory.
1.)Tilray Medical: se snaží prostřednictvím léčebného konopí pozitivně ovlivnit životy pacientů po celém světě.
2.)Adult-Use Brands: jde volně přeložit jako Značky Pro Dospělé. U této divize marihuanové společnosti člověk nemusí být zrovna atomový fyzik, aby mu bylo absolutně jasné na co se zaměřují.
3.)Craft-Beverage Brands: ve volném překladu řemeslné nápoje. Pod touto divizí se skrývají různé hlavně alkoholické nápoje.
4.)Tilray Wellness: i když je v tomto případě název trochu zavádějící, tak se nejedná o lázně, masáže, ale spíše o relaxační produkty jako jsou různé oleje, CBD bonbóny atd.
Jedná se hlavně o první společnost zaměřenou na konopí, která byla oficiálně uvedena na burze v USA. Důležité je podotknout, že své načasování vstupu na burzu zvládli na výbornou. Rok 2018 bylo charakterizován rostoucím zájmem a diskusí o legalizaci konopí, zejména v souvislosti s léčebným využitím konopí a konopných produktů. Tato legalizace se stala klíčovým tématem jak ve Spojených státech, tak i v dalších zemích po celém světě. Už 3 dny od jejich vstupu se akcie od minima po maximum podívaly o více, než 69%. Přesně po 2 měsících od vstupu na burzu jejich akcie dosáhli historického maxima (19. září 300$/akcie), což představovalo celkový nárust o téměř 1400%. Ovšem od té doby, až na pár výkyvů jejich akcie klesají a nikdy už se k metě 300$ nepřiblížily. V uplynulém týdnu akcie TLRY připisují 16,67%.
Aktuální analytické výhledy pro tuto společnost se nesou v pozitivním duchu.
24.7.24 bude TLRY zveřejňovat své výsledky hospodaření.

Mezi další známé konopné firmy z Kanady patří Aurora Canabis [ACB] . Ta byla založena v roce 2006 v kanadském městě Edmonton. Aktuálně je jeden z předních hráčů na trhu s léčivým a rekreačním konopím nejen v Kanadě, ale i globálně. Za uplynulý týden ACB připisuje na kanadské burze pouhých 0,11%.
Je více než zřejmé, že analytici jsou naklonění spíše ke společnosti TLRY, než ACB.

Canopy Growth Corporation [WEED] byla založena v roce 2013 v Kanadě a je to jedna z nejvýznamnějších firem kanabisového sektoru na burze. Tato firma byla v uplynulém týdnu pro investory výrazně zajímavější, než Aurora, kde její akcie připsaly v týdenním horizontu 12,51%
I napříč vysoké nákupní aktivitě v minulém týdnu analytické domy vidí v této společnosti nadhodnocenou firmu, do které se neoplatí investovat.

Vzhledem k tomu, že původně tento článek nebyl zamýšlen k rozebírání všech konopných firem na burze, tak tady přikládám odkaz na www.tipranks.com, kde se můžete podívat na analytické předpoklady k různým akciím a www.simplywall.st, kde dokážete získat podrobné informace o jednotlivých firmách.
Pár dalších tickerů (zkratek) pro firmy, které se v tomto odvětví obchodují na burze, ale v tomto článku pro ně nezbylo místo: CRON, APHA, GWPH, HEXO, OGI, SNDL, GTBIF.
PÁSMO GAZY
Dne 1.5.2024 vyšly také velmi pozitivní zprávy k palestinsko-izraelskému konfliktu.
Palestinské hnutí Hamás v reakci na poslední návrh dohody o příměří s Izraelem uvedlo, že co nejdříve vyšle do Káhiry delegaci, která bude pokračovat v jednáních. Ismáíl Haníja (vůdce Hamásu) řekl, že uskupení návrh studuje v „pozitivním duchu“.
Celkové náklady na obnovu Pásma Gazy dosáhnou vzhledem k nebývalému rozsahu zkázy 30, až 40 miliard dolarů s tím, že rekonstrukce zřícených budov se přitom může protáhnout až do příštího století.
Čínská elektromobilka NIO
Společnost NIO Inc. byla založena v roce 2014 v Šanghaji. NIO je známý výrobce elektromobilů, který se řadí mezi hlavní konkurenty společnosti Tesla na trhu s elektrickými vozidly.
NIO vstoupilo na burzu v New Yorku (NYSE) 12. září 2018. Toto IPO se zařadilo mezi jedno z nejúspěšnějších v daném roce, od minima po maximum během prvních 3 dní dosáhly akcie nárůstu o téměř 160%.
Na svá historická maxima(66,99$) se akcie dostaly 11.1.2021, aktuální cenová kondice akcií je taková, že by musely vzrůst o víc, než 1100%, aby se na tyto úrovně dostaly zpátky.
Tento extrémní pokles odstartovalo obvinění NIA z falšování účetních výkazů.
1.5.2024 ovšem vyšly pozitivní zprávy, které zajistily v týdenním horizontu nárust ceny akcií této čínské společnosti o 19,02%.
Čínský výrobce luxusních elektrických vozidel Nio dodal v dubnu 15 620 vozů, což je o 134 % více, než před rokem.
Výkon Nia byl také lepší, než u jeho asijských soupeřů.
Li Auto[LI] zaznamenalo v dubnu svůj růst zpomalení, přičemž dodané vozy dosáhly 25 787 vozů, což je pouze o 0,41 % více, než v loňském roce. Akcie v týdenním horizontu přidaly7,12%.
Xpeng [XPEV] dodal v dubnu celkem 9 393 vozů, což představuje meziroční nárůst o 32 %. Akcie v týdenním horizontu posílily o 14,39%
Jak se na Nio dívají analytici?

Podle všeho se analytické domy přiklání spíše k pozitivním výhledům pro tento rok.
29.5. se můžeme těšit na hospodářské výsledky této čínské elektromobilky.
CARVANA [CVNA]
Dalším překvapením v polovině týdne byla akcie společnosti Carvana, která o sobě zase po delší době dala vědět.
Carvana je americká společnost se sídlem v Arizoně, která se zaměřuje na online prodej ojetých vozů. Celkově se stala jedním z nejrychleji rostoucích online prodejců ve Spojených státech, kde je známá svými prodejními automaty na auta s vícepodlažními prosklenými věžemi.
Příchod pandemie Covid-19 se projevil výrazným nárůstem poptávky po online prodeji automobilů, což vedlo k prudkému růstu akcií této firmy. Avšak po zastavení této zvýšené poptávky se společnost ocitla v situaci, kdy musela zahájit kompletní restrukturalizaci a agresivní strategie ke snížení svých nákladů v souvislosti snížení zásob a osekávání výdajů z hlediska postupné deprese, kterou zažívali v dobách vrcholu covidové pandemie. Společnost Carvana dne 1.5. po trhu zveřejnila své výsledky hospodaření, které překonaly veškeré odhady analytiků. Celkově jejich akcie posílily o 35%. Upravený zisk před zdaněním společnosti byl na hodnotě 235 mil. USD, kdežto trh očekával pouze 130,9 mil USD. Společnost také oznámila tržby ve výši 3,06 mld USD, oproti očekávání trhu 2,68 mld. USD. Z retailového sektoru společnost reportuje téměř 92 tisíc prodaných vozidel, trh čekal 84 tisíc. Navíc společnost ujistila investory, že výhledy trhu do dalších období dokážou „pohodlně splnit“.
Společnost Carvana vstoupila na burzu 28.4.2017, kdy jedna akcie stála 13,50$.
10.8.2021 společnost dosáhla maxima 376,83$. Aktuálně se s jejich akciemi obchoduje na výrazně nižších úrovních, Carvana by musela vyrůst o více než 200% aby dosáhla nových maxim a to i přesto, že v uplynulém týdnu jejich akcie vzrostly o 41,59%.
Dle analytiků jsou ovšem jejich akcie už dost drahé a co se týče fundamentálních ukazatelů ty jsou spíše podprůměrné.

Na další hospodářské výsledky se v podání této firmy můžeme těšit 1.srpna.
APPLE [AAPL]
Jak již bylo zmíněno jedna z nejočekávanějších událostí uplynulého týdne bylo zveřejnění výsledků hospodaření společnosti Apple, která má největší vliv na vývoj většiny amerických indexů. Ke zveřejnění došlo 2.5.2024 po trhu, kdy příjmy lehce přesáhly očekávání trhu, konkrétně o 0,43% co se zisků týče ty byly o poznání lepší, kdy výhledy analytiků v této metrice byly přesáhnuty o 1,66%.
Akcie po zveřejnění čísel vzrostly o téměř 6%, kdežto v celotýdenním horizontu jsou akcie AAPL výš o 5,76%.
Cenu nahoru nehnaly ani tak zveřejněné tržby a zisky, ale spíše fakt, že společnost oznámila rozsáhlý BuyBack ve výši 110mld$ a zvýšení dividendy o 4%.
Jak se na akcie AAPL dívají analytici a jak si vede tato společnost na úrovni fundamentálních ukazatelů?

Z uvedených informací jednoznačně vyplívá, že drtivá většina analytiků je nakloněna nakupování akcií AAPL, co se fundamentálních ukazatelů týče ty jsou spíše průměrné.
Na další výsledky se můžeme těšit 24. července.
BOOKING [BKNG]
Další společnost, která ve čtvrtek po trhu zveřejnila své výsledky byla Booking, o kterém jsme psali nedávno v článku.
Co se reportovaných údajů týče, tak příjmy přesáhly očekávání analytiků o 3,79%,ovšem zisky byly o 45,87% vyšší, než bylo očekávání trhu. Velice pozitivní čísla odměnil trh nárustem od minima po maximum, kdy akcie přidaly dokonce přes 10%. Co se týče hodnot od čtvrtečního závěru do pátečního závěru, tak akcie vzrostly o 3,01%.
V týdenním horizontu BKNG přidal sice jen 1,6%, ale vše nasvědčuje tomu, že má našlápnuto hned z několika důvodů, které jsme popisovaly v článku o Bookingu našlápnuto k dosažení nových maxim.
Konec konců nejedná se jen o náš názor, ale hlavně o názor profesionálních analytiků.

Ani díky fundamentálním ukazatelům se Booking nemá za co stydět.

Aktuální cenová kondice akcií Bookinguje je taková, že jim chybí zhruba 9,5%, aby se dostali zpátky na svá maxima, což i díky číslům, které zveřejnili nemusí být nereálné.
Další výsledky bude tato společnost zveřejňovat 31. července.
ALIBABA [BABA]
Po vlně dobrých výsledků ze strany amerických konkurentů Alibaby se o akcie této společnost začali v druhé polovině uplynulého týdne zajímat investoři. Společnosti také nahrává zlepšení Zacks Rank. Obecně platí, že Alibaba má ve svém sektoru jedny z nejlepších fundamentálních dat, což také může být jeden z důvodu zvýšeného zájmu.
Další důvod růstu akcií je probíhající BuyBack, o kterém jsme psali v jednom z předchozích článků.

Nutno dodat, že se akcie „Čínského Amazonu“ obchodují výrazně pod cílovými cenami analytiků a to nejspíše také investorům dodává kuráž kumulovat své peníze v těchto akciích před výsledky, které budou zveřejněny již 14.5.2024.
V uplynulém týdnu na americké burze akcie Alibaby přidaly 7,49% a na burze hongkongské dokonce 7,83%.
VIKING HOLDINGS [VIK]
Jak jsme již předem avizovali na Newyorskou burzu v uplynulém týdnu dle očekávání připlul nováček, který směle konkuruje firmám jako třeba Carnival, nebo Royal Caribbean Cruises. I když byl první den vlažný a akcie prakticky neudělaly žádný pohyb (-0,19%), tak poslední 2 dny v týdnu vše krásně dohnaly, akcie VIK se aktuálně obchodují o 10,87% výš, než odstartovaly svou „burzovní kariéru“. Spíše pro informaci od minima po maximum se během prvních 3 dní na burze společnosti povedlo přesáhnout 13,8%.
Zdroje: finviz.com, tradingview.com, tipranks.com, en.wikipedia.org, finex.cz, .patria.cz, investor-relations.lufthansagroup.com, reuters.com, ir.aboutamazon.com, tilray.com ,bnnbloomberg.ca, auroramj.com, canopygrowth.com, google.com/finance, trefis.com, investor.starbucks.com, investors.carvana.com, investor.apple.com, ir.bookingholdings.com