Turbulence na amerických indexech, zejména S&P 500 a NasdaQ 100 byly v týdnu od 22-26.4. výrazné a v dnešním článku se pokusíme objasnit, co za nimi do jisté míry stálo a jak jsou na tom akcie Googlu.

Obchodní týden 22-26.4. byl pro americké indexy S&P 500 a NasdaQ jako na houpačce.
V dnešním článku se podíváme ani ne tak na zmíněné indexy, jako spíše na akcie, které do značné míry pomohly zajistit turbulence na těchto indexech.

Pro lepší pochopení celé situace, v týdnu od 8-14.4 krupobití a povodně zasáhly americký Texas. New Orleans v americké Louisianě sužovaly záplavy a tento americký stát navíc zasáhlo i tornádo. Všechny tyto přírodní katastrofy udělaly značné škody velkému množství podniků, čímž došlo ke stovkám tisíc výpadků elektřiny. Počasí nebylo o moc lepší ani v největším městě spojených států. Dokonce i sousední Mexiko zaznamenalo zemětřesení.  Navíc se trhy stále ještě úplně nevzpamatovaly ze zveřejnění inflační statistiky a díky tomu v obchodním týdnu od 15-19.4.2024 dost prudce klesly.

Pro tento článek důležitý týden začal ve znamení silných očekávání, jelikož větší polovina firem silné sedmičky měla zveřejňovat své hospodářské výsledky. Jak je obecně známo, tyto firmy se obchodují na dost vysokých úrovních a pro investory je velice důležité potvrdit si, zda-li je vysoké nacenění firem opodstatněné.

TESLA [TSLA]

Jako první na řadu přišla společnost Tesla. Ta zveřejnila svá čísla 23.4. a výsledek nenaplnil očekávání trhu. I přesto akcie Tesly posílily zejména díky optimistickému výhledu ze strany této elektromobilky. Konkrétně se jednalo o uvedení informace, že na trh uvedou nové modely dříve, než se původně očekávalo. Má se mimo jiné jednat o cenově velice dostupné vozy, se kterými chce Musk vytáhnout do cenového boje s jejich asijskou konkurencí. Další způsob jak chtějí podpořit své prodeje je rozšíření programů financování vozidel skrze atraktivní leasingové podmínky. Výdaje chtějí snížit restrukturalizací, která povede k eliminaci celkových pracovních míst o 10%.

Akcie po zveřejnění výsledků vzrostly o více než 10%. I přes tento nárůst by akcie Tesly musely přidat více než, 140%, aby se dostaly zpátky na svá maxima z roku 2021.
Jestli je takovýto scénář pravděpodobný necháme posoudit každého z Vás, analytici ovšem mají jasno, kde v průměru očekávají ceny 177,30$.


FUNDAMENT Akcií TSLA

META PLATFORMS [META]

Den po Tesle, tedy 24.4., svá čísla po trhu vytáhla další bluechipová společnost, tentokrát Meta (Mateřská firma FaceBooku, Instagramu, Whatsappu a podob.)
Narozdíl od Tesly tak Meta Platforms zveřejnila překvapivě dobrá čísla, ale i přes to se akcie propadly o víc než 10%. Za poklesem stála zejména divize Reality Labs, která se zaměřuje na výrobu hardware a software pro virtuální a rozšířenou realitu. 


 

Pravá vzpruha pro oba indexy přišla až koncem týdne, kdy své hospodářské výsledky zveřejnily společnosti Microsoft a Alphabet.

MICROSOFT [MSFT]

Když se podíváme na Microsoft a jejich výsledky, ty byly velmi pozitivní. Zveřejnili také pozitivní výhledy nejen na tento rok, ale i do roku příštího. Navíc mají v plánu zefektivnit působení na poli umělé inteligence, což přivítali investoři výrazně optimističtěji, než u Mety.

I přes to, že Microsoft vzrostl, bylo to jen v řádu nižších jednotek procent a stále se nachází necelých 6% pod svými maximy. Dle výhledu bankovních domů, ale můžeme v tomto roce očekávat výrazně vyšší nárust a dosažení nových maxim.


FUNDAMENT MSFT

ALPHABET [GOOG/GOOGL]

Akcie Alphabetu, tedy mateřské firmy Googlu,Youtube a dalších, jsme si nechali na konec a chceme se jim pověnovat trochu více do hloubky.
Nejdříve začneme tím, že Alphabet má na burze hned několik druhů akcií.
Začneme od akcií třídy B, ty na burze ani nehledejte, nejsou totiž veřejně obchodovatelné. Nachází se totiž ve vlastnictví interních investorů, zakladatelů a zaměstnanců společnosti. Tyto akcie mohou mít specifické dohody týkající se hlasovacích práv a dalších výhod, které mohou být dohodnuty mezi společností a držiteli akcií třídy B.

Co se týče akcií Třídy A, ty na burze najdeme pod tickerem GOOGL.
Akcie třídy A mají hlasovací právo na akcionářských schůzích a mohou být ovlivňovány majiteli těchto akcií. Díky tomu akcie třídy A mají obvykle vyšší hodnotu, než akcie třídy C.


Fundament GOOGLE

Akcie třídy C jsou rovněž kótovány. Na burze jdou najít pod tickerem GOOG,
jak už z předešlého odstavce vyplívá. Zpravidla akcie třídy C mají nižší hodnotu. To je zapříčiněno tím, že nejsou oprávněny hlasovacím právem na akcionářských schůzích a tak jejich držitelé nemají vliv na strategická rozhodnutí společnosti.
Tyto akcie jsou často využívány pro nabídky akcií bez hlasovacích práv, což umožňuje společnosti získat kapitál bez ovlivnění vlastnické struktury.

Alphabet každopádně zveřejňoval výsledky 25.4. po trhu (stejně jako Microsoft) a je na pořadu dne říct, že výsledky byly výtečné. Po jejich zveřejnění akcie GOOGL skokově připsaly 10,22%  a GOOG 9,97%.

Ve výsledcích si obdobně jako MSFT chválil Alphabet výnosy z cloudu. Mimo to se jim také velmi dařilo v jejich Youtube divizi “trvalo nám 15 let, než jsme dosáhli ročního příjmu 100 miliard dolarů v roce 2024 věříme, že v tomto roce Cloud a YouTube 100 mld $ přesáhnou.”
Sami sebe označili od roku 2016 za leadera v oboru umělé inteligence, u kterého jsou si dobře vědomi, že je hitem posledních měsíců, a proto jsou na tuto AI vlnu připraveni.
Akcionáři byly z výsledků natolik nadšeni, že svou poptávkou vyhnali cenu akcií na nová maxima. Pokud se na graf podíváte čistě okem technického analytika vidíme, že je jistý prostor ke korekci, která nemusí být vůbec zanedbatelná.


Graf Alphabet

Na druhou stranu součástí výsledků bylo oznámeno, že Alphabet vyplatí historicky první dividendu a trh podpoří zahájením čtvrtletního buybackového programu jak na akcie třídy A, tak C  v celkové výši 70 mld $, což se v obecné rovině dá považovat jako velice příznivá zpráva. Dovolujeme si tvrdit, že v tomto případě platí dvojnásobně, že pro nákup akcií mateřské firmy Googlu při současných cenách člověk musí mít velký důvod a vědět přesně co dělá. Obdobně to vidí i analytici, kteří u GOOG očekávají v průměru o téměř 3 % nižší ceny, než jsou ty aktuální.  

U akcií GOOGL jsou průměrná očekávání zhruba o 2,5% nižší,  než aktuální ceny. Nutno podotknout, že v okamžik psaní článku je dost brzy po výsledcích a tím pádem ze stran analytických domů nebylo dost prostoru pro případnou úpravu výhledů.

Shrnutím chceme říct, že i přes páteční nárůst, který byl způsoben tím, že 2 ze 3 firem, které mají největší vliv na oba indexy zveřejnily dobré výsledky a jejich akcie vyrostly ještě neznamená, že růstem indexy budou pokračovat.


S&P 500 p/e


S&P 500 P/E

S&P500 P/B


S&P 500 P/B


Na základě předchozích 2 fotek vidíme, že akcie se v obecné době obchodují na dost vysokých úrovních a člověk by možná mohl zvážit vyhledávání jednotlivých akcií, které ovšem nejsou předražené.
Na závěr chceme zmínit, že kartami ještě může 30.4. po trhu zamíchat Amazon, který tou dobou bude zveřejňovat výsledky. Dne 2.5. po trhu se slova ujme Apple, který má největší vliv na pohyb obou indexů. Poslední z velké sedmičky, tedy Nvidia, své výsledky zveřejní až koncem měsíce (očekávané datum 22.5. po trhu).