V Evropě trhy zakončily uplynulý týden v zelených barvách, teda s výjimkou Británie, která udělala kosmetický odpis části zisků minulého týdne. Ostatní trhy svá čísla vylepšily o více než 1%.
Německý DAX 40 vzrostl o 2,18%, Francouzský CAC 40 připsal 1,81%. Britský benchmark FTSE 100 ubral -0,23%. Pro globální pohled o evropské ekonomice nám poslouží index Stox Europe 600, který v týdnu nakonec posílil, a to o 1,4%.

Co se Asie týče, růsty byly výrazně vlažnější než v minulém týdnu a Šanghaj dokonce odepsala téměř třičtvrtě procenta.
Konkrétně Nikee 225 posílilo o 0,82%Shanghai odepisovala -0,82%Hang Seng narostl o 0,24%.

Obchodní týden byl pro americké trhy ve znamení nejistoty ohledně páteční konference světových bankéřů a i když všechny indexy nakonec připsaly přes 1%, tak ve všech případech většinový podíl růstu proběhl až v pátek.
Konkrétně DJIA +1,59%S&P500 +1,88%NasdaQ +1,69%Russell +3,31%.

ZIM Integrated Shipping Services [ZIM]

V pondělí začneme tradičně, a to akciemi, respektive zveřejněním výsledků společnosti ZIM, které měly za následek pondělní růst o 16.74% a za celý týden akcie přidaly 6,55%.
Pro ty co tuto firmu neznáte zde máme krátké představení.
ZIM Integrated Shipping Services je izraelská společnost založená v roce 1945 v Haifě, specializující se na globální námořní přepravu kontejnerů. Firma nabízí přepravní služby ve více než 100 zemích a zajišťuje logistiku na klíčových světových trasách spojujících Asii, Evropu, Ameriku a Afriku. ZIM vstoupila na americkou burzu Nasdaq 28. ledna 2021 pod symbolem ZIM, přičemž její IPO bylo velmi úspěšné, zvláště během pandemie, kdy poptávka po námořní přepravě prudce vzrostla. Společnost patří mezi lídry v kontejnerové přepravě a hraje významnou roli v globálním logistickém řetězci.

Co se výsledků týče, tak základní metriky přesáhly očekávání trhu, konkrétně příjmy o 8,59% a zisk o 60,51%.
Pojďme se ale na jejich výsledky podívat trochu podrobněji.

NEGATIVNÍ ASPEKTY

Zvýšení čistého dluhu: ZIM zaznamenala nárůst čistého dluhu na 3,25 miliardy USD (z 2,31 miliardy USD na konci roku 2023). I když se mírně zlepšil poměr zadlužení (leverage ratio) na 2,0x, rostoucí dluh může být rizikem, zejména pokud by se zhoršily globální tržní podmínky.

Vyšší volatilita akcií: Akcie ZIM zůstávají vysoce volatilní s betou 1,75, což znamená, že jsou mnohem citlivější na změny tržních podmínek než širší trh. To může představovat problém pro opatrnější investory, kteří preferují stabilnější investice.

Rizika spojená s trhem: I přes silné výsledky čelí ZIM určitým makroekonomickým rizikům, která by mohla ovlivnit její další růst, jako jsou výkyvy v globálním obchodu, geopolitické nestability nebo kolísání poptávky po přepravě.

POZITIVNÍ ASPEKTY

Překonání očekávání u zisku na akcii (EPS): ZIM dosáhla EPS (zisk na akcii) ve výši 3,08 USD, což výrazně překonalo odhadovaných 0,46 USD. To ukazuje na efektivní hospodaření a lepší výsledky než trh očekával, což podpořilo růst akcií.

Růst tržeb: Tržby společnosti vzrostly o 11 % na 1,93 miliardy USD, což je důkazem silného růstu poptávky po přepravních službách, přičemž firma dokázala efektivně využít příznivé tržní podmínky.

Nárůst objemu přeprav: ZIM zaznamenala 11% nárůst objemu přeprav meziročně, což naznačuje vyšší využití kapacit a schopnost uspokojovat rostoucí poptávku po kontejnerové přepravě, zejména na klíčových trasách.

Zvýšení celoročního výhledu: Společnost zvýšila své předpoklady pro celý rok 2024, přičemž očekává upravený EBITDA mezi 2,6 a 3 miliardami USD. Tento optimismus odráží důvěru ve stabilní vývoj trhů a další růst tržeb.

Dividenda: ZIM oznámila dividendu ve výši 0,93 USD na akcii, což představuje celkovou výplatu 112 milionů USD. To ukazuje na silné finanční zdraví společnosti a její závazek vracet kapitál akcionářům, což je pozitivní signál pro investory.

VÝHLED: ZIM Integrated Shipping očekává pro zbytek roku 2024 upravený EBITDA mezi 2,6 a 3 miliardami USD a upravený EBIT mezi 1,45 a 1,85 miliardami USD, s důrazem na pokračující růst a stabilní ziskovost.

Varta [VAR1]

V Úterý jsme si řekli, že napíšeme o firmě, kterou jsme chtěli rozebrat už včera a jedná se o akcie všem motoristům známé společnosti Varta. Její akcie v pondělí otevřely oproti pátečnímu závěru zhruba o 78% níže a i přes nárůst od otevření pondělní seance tato firma uzavřela levnější o CCA 40%, co se úterka týče, tak obchodování bylo opět červené a v porovnání s pondělním závěrem akcie odepsaly 14,81%. Za celý týden – 52,2%.
Pro ty z Vás co Vartu neznáte se jedná o německou firmu založenou již v roce 1887. I přes to, že Varta má graf sahající na německé burze do roku 2007, došlo k restrukturalizaci, různým fúzím a podobně, tudíž se s akciemi Varty v podobě jak je známe dnes obchoduje od roku 2017. Varta se specializuje na výrobu baterií, včetně knoflíkových a mikrobaterií pro nositelnou elektroniku a sluchadla, lithium-iontových baterií pro přenosná zařízení a baterií pro průmyslové aplikace jako jsou elektrická vozidla a skladování energie. Na burzu vstoupila v říjnu 2017. Společnost má silné zázemí v inovacích a patří mezi klíčové hráče v oblasti výroby baterií v Evropě.

Co ale stojí za tím, že akcie Varty jsou na historických minimech? V důsledku plánovaného restrukturalizačního plánu který zahrnuje snížení kapitálu na nulu a následnou ztrátu akcií pro stávající akcionáře. Tento plán má snížit dluhy společnosti z téměř půl miliardy eur na 200 milionů eur, ale zároveň vyústí v to, že současní akcionáři přijdou o veškerý svůj podíl a Varta ztratí své místo na burze. Tento krok je součástí širší snahy o restrukturalizaci pod vedením hlavního akcionáře Michaela Tojnera a společnosti Porsche.
Nutno ovšem dodat, že Varta se už delší dobu potýká se silnou konkurencí, finančními problémy a díky tomu, že se jim nepodařilo pořádně adaptovat se na současný aut(elektro)mobilový trend dochází ke snižování jejich příjmů. Společnost v roce 2022 přestala vyplácet dividendy, což byl jeden z indikátorů, že firma není v dobré kondici.
Dle plánovaných dat by měli 30.8 zveřejnit výsledky hospodaření, ale uvidíme, zda-li vůbec budou svá čísla v kontextu s aktuální situací udávat. 

Jestli se ptáte jak funguje snížení akciového kapitálu na nulu, tak samozřejmě máme připravenou odpověď.

Účel snížení kapitálu: Společnosti to dělají, když se nacházejí v hlubokých finančních problémech. Snížením kapitálu firma oficiálně „vynuluje“ své vlastní kapitálové rezervy, aby pokryla ztráty, což má obnovit zdraví její rozvahy.

Mechanismus: Snížení akciového kapitálu může proběhnout například tak, že společnost zruší část akcií nebo sníží nominální hodnotu akcií na minimální částku. V extrémních případech jako u Varty se kapitál sníží na nulu, což fakticky znamená, že současné akcie přestanou existovat.

Dopad na akcionáře: Pro stávající akcionáře to znamená, že jejich podíl v hodnotě společnosti se ztratí. Jinými slovy, jejich akcie se stanou bezcennými, protože firma znovu nastaví svou strukturu vlastnictví s novými investory. V případě Varty to byl hlavní akcionář Michael Tojner a Porsche, kteří do firmy zainvestovali nový kapitál​

Obchodování na burze: I když cena akcií se obvykle odvíjí od poptávky a nabídky na burze, tyto obchodní ceny stále závisí na vnitřní hodnotě firmy. Jakmile firma oznámí krok jako snížení kapitálu na nulu, investoři očekávají, že akcie budou zcela bezcenné, což způsobí dramatický pád ceny na burze.
Firma může provést snížení kapitálu když se nachází ve finančních problémech, a to jako poslední pokus o restrukturalizaci a záchranu před úplným bankrotem. Tento proces chrání věřitele na úkor akcionářů, protože dluh má přednost.

Macy’s [M]

Společnost Macy’s vznikla roku 1858 v New Yorku, je to americký obchodní řetězec specializující se na maloobchodní prodej oblečení, kosmetiky, nábytku a dalšího spotřebního zboží a na burze je kótována od roku 1922.
Macy’s má v současnosti přibližně 700 obchodů po celých Spojených státech.
Tato společnost ve středu před obchodní seancí zveřejnila své výsledky hospodaření a i když příjmy byly menší o 2,41% než očekávali analytici, tak zisk očekávání překonal konkrétně o 77,53%. Akcie na tyto smíšené výsledky reagovaly poklesem o 12,91% a za celý týden uzavřeli o 5,79% levnější než v týdnu minulém.

Co za tak markantním poklesem stálo se dozvíme až v okamžik co detailně nahlédneme pod “pokličku” jejich výsledkové zprávy

POZITIVNÍ ASPEKTY

EPS: Zisk na akcii byl 0,53 USD, což výrazně překonalo ztrátu 0,08 USD na akcii z předchozího roku.​

Čistý zisk: Společnost vykázala nárůst čistého zisku na 150 milionů USD oproti ztrátě 22 milionů USD před rokem​.

Tržby: Macy’s Media Network zvýšila své tržby o 4 miliony USD, což naznačuje růst v oblasti digitální reklamy​.

NEGATIVNÍ ASPEKTY

Celkové tržby: Celkové tržby poklesly o 3,8 % na 4,94 miliardy USD oproti 5,13 miliardám USD z předchozího roku.

Porovnatelné tržby: Porovnatelné tržby klesly o 4 % na vlastní bázi a o 3,3 % na bázi vlastněných a licencovaných trhů​.

Prodeje: Prodeje pod značkou Macy’s klesly o 4,4 %, což odráží problémy na hlavním trhu​.

Inventáře: Inventáře vzrostly o 6 %, což bylo více než se očekávalo, a to kvůli nižším prodejům a změně účetního systému​.

Snížení výhledu tržeb: Výhled pro rok 2024 byl snížen – tržby nyní očekávají mezi 22,1 až 22,4 miliardami USD oproti původnímu rozpětí 22,3 až 22,9 miliardy USD.

VÝHLEDY: Macy’s snížila své prognózy pro rok 2024 kvůli konzervativnějšímu chování spotřebitelů a zvýšené promoční aktivitě. Předpokládá pokles tržeb o 0,5 % až 2 % oproti předchozímu roku, přičemž očekávaný zisk na akcii zůstává mezi 2,55 až 2,90 USD​.

PŘIPOMENUTÍ ZPRÁVY Z KONCE ÚNORA TOHOTO ROKU:
Společnost Macy’s plánuje do konce roku 2024 uzavřít 150 neúspěšných obchodů, z toho 50 ještě v roce 2024, přičemž se bude soustředit na expanzi luxusních značek Bloomingdale’s a Bluemercury, remodelaci stávajících obchodů a rozvoj menších obchodních modelů mimo nákupní centra, aby se přizpůsobila měnícím se spotřebitelským trendům a posílila ziskovost.
Od 27.2.2024 jsou akcie této firmy o víc než 23% levnější.

Peloton [PTON]

Na naších stránkách už jste se mohli 2x dočíst o společnosti Peloton a jak se říká, do třetice všeho dobrého. Ve čtvrtek tato firma předvedla nárůst o 35,42% a v celotýdenním horizontu dokonce o 49,85% a to díky zveřejnění výsledků hospodaření, kde příjmy přesáhly odhady trhu o 1,67% . Zisk byl lepší dokonce o 50,91%.

Při podrobnějším pohledu do výsledkové zprávy najdeme samozřejmě nejen pozitivní, ale i negativní informace.

NEGATIVNÍ ASPEKTY

Pokračující ztráty: I přes zlepšení ve srovnání s minulým rokem společnost stále vykazuje čistou ztrátu 8 centů na akcii, což ukazuje, že Peloton ještě není zcela ziskový.​

Nízké očekávané tržby v příštím čtvrtletí: Výhled na první čtvrtletí fiskálního roku 2025 předpokládá tržby mezi 560 a 580 miliony USD, což je pod odhady analytiků, kteří očekávali tržby okolo 609 milionů USD.

Problémy s růstem předplatného: Peloton neplní očekávání ohledně růstu předplatitelů pro svou tierovanou aplikaci, což je klíčový faktor pro dlouhodobou udržitelnost a růst společnosti​.

POZITIVNÍ ASPEKTY

Meziroční růst tržeb: Společnost zaznamenala první meziroční růst tržeb za více, než dva roky a to konkrétně o 0,2 % na 644 milionů USD.

Snížení ztrát: Čistá ztráta na akcii se výrazně zlepšila, klesla z 68 centů ve stejném období předchozího roku na 8 centů.

Překonání očekávání trhu: Peloton překonal analytické odhady jak v oblasti tržeb, tak v oblasti čistých ztrát, což signalizuje zlepšení operativní efektivity.​

Snížení nákladů: Firma se zaměřila na snižování nákladů na marketing a prodej, což pomohlo stabilizovat její finanční základnu.

Pozitivní výhled na EBITDA: Výhled na upravený EBITDA pro fiskální rok 2025 je mezi 200 a 250 miliony USD, což naznačuje, že společnost míří k dosažení profitabilního růstu​.
VÝHLED:
Peloton plánuje další kroky směrem k profitabilitě. Přestože očekává mírný pokles tržeb v prvním čtvrtletí, společnost věří v dlouhodobou stabilitu díky snížení nákladů a zaměření na inovace. Očekává se růst upraveného EBITDA, což signalizuje potenciální přechod k ziskovosti, i když trh zůstává opatrný​.

Jackson Hole

23. srpna 2024 tedy v pátek se konalo sympozium centrálních bankéřů v Jackson Hole, této akce se zúčastnila celá řada zemí a jmén z nichž nejdůležitější byly Spojené státy: Jerome Powell (Fed), Evropská centrální banka (ECB): Christine Lagarde, Japonsko: Kazuo Ueda (Bank of Japan), Velká Británie: Andrew Bailey (Bank of England), Kanada: Tiff Macklem (Bank of Canada),Norsko: Ida Wolden Bache (Norges Bank) Portugalsko, Finsko, Nizozemsko, Belgie, Rakousko: Zástupci centrálních bank z těchto zemí.Kromě centrálních bankéřů se sympozia účastnili také významní ekonomové a představitelé mezinárodních organizací, jako je Světová banka a Mezinárodní měnový fond (IMF). 

Hlavní události
Na konferenci v Jackson Hole 23. srpna 2024 přednesl šéf Federálního rezervního systému (FED) Jerome Powell svůj očekávaný projev, který přinesl klíčové zprávy pro investory a tradery. Powell signalizoval, že doba pro snižování úrokových sazeb nastala, což bylo vnímáno jako klíčový moment ve strategii FEDu.

Snížení sazeb: Powell uvedl, že FED pravděpodobně začne snižovat úrokové sazby již v září 2024, pokud budou nadále přicházet pozitivní data o inflaci. Tato změna přichází po více, než roce vysokých úrokových sazeb, které měly za cíl zkrotit inflaci.

Inflace a trh práce: Powell vyjádřil rostoucí důvěru v to, že inflace se vrací k cílové hodnotě 2%, a dodal, že pracovní trh by neměl být zdrojem dalšího inflačního tlaku.

Reakce trhů: Po Powellově projevu americké akciové indexy, včetně S&P 500 a Nasdaq, výrazně posílily. Investoři ocenili jasnější směřování k uvolnění měnové politiky, což přispělo k růstu cen akcií a poklesu výnosů z dluhopisů.

Odhad tempa snižování sazeb: Powell sice nenaznačil přesný rozsah snižování sazeb, ale uvedl, že načasování a rychlost snížení budou záviset na příchozích ekonomických datech. Powell zdůraznil, že sazby budou upravovány postupně, a to s ohledem na aktuální vývoj inflace a zaměstnanosti.

Ekonomické vyhlídky: Powell také hovořil o tom, že inflace stále klesá, což je dobrým znamením pro ekonomiku. FED však bude opatrný, aby předešel možnému zvratu. Powell zmínil, že pokud bude inflace nadále pod kontrolou, můžeme očekávat, že snižování sazeb bude probíhat v průběhu celého roku 2024​.

Rizika pro zaměstnanost: Přestože Powell vyjádřil optimismus ohledně inflace, upozornil na možná rizika spojená s trhem práce. FED nebude podporovat další ochlazování trhu práce a bude se snažit udržet zaměstnanost na silné úrovni, i když se budou sazby snižovat​.

VÝHLEDY: I když Powell nebyl konkrétní ohledně celkového počtu a rozsahu snížení sazeb, investoři a analytici spekulují, že FED může postupně snižovat sazby během celého roku 2024, přičemž první snížení by mohlo přijít již v září​. Výnosy z dluhopisů a reakce trhů naznačují, že trhy očekávají snížení o několik desetin procenta během několika příštích zasedání.

RIZIKA A ZMĚNY: Během sympozia v Jackson Hole se diskutovalo nejen o snižování úrokových sazeb, ale také o rizicích s tím spojených. Někteří centrální bankéři vyjádřili obavy, že příliš rychlé snižování sazeb by mohlo znovu vyvolat inflaci, pokud se ekonomiky nebudou dostatečně stabilizovat​.

Dalším významným tématem byla role amerického dolaru jako hlavní světové rezervní měny. Objevily se debaty o tom, zda dolar zůstane dominantní měnou, zejména v kontextu rostoucího vlivu Číny a dalších ekonomik. Pro investory je toto téma klíčové, protože jakékoliv změny v statusu rezervní měny by mohly mít dalekosáhlé dopady na globální finanční trhy a směnné kurzy.

Čína se oficiálně nezúčastnila letošního sympozia centrálních bankéřů v Jackson Hole, které se konalo 23. srpna 2024. I přesto, že nebyla přítomna, měla Čína v pozadí velký zájem o dění na tomto fóru, vzhledem k tomu, že rozhodnutí Fedu přímo ovlivňují její ekonomickou situaci. Čínští ekonomičtí experti a politici se v té době zaměřovali na vlastní rizika spojená s globálními finančními šoky, které jsou z velké části poháněny agresivními kroky Fedu v oblasti zvyšování úrokových sazeb. Na svém setkání v Pekingu čínští představitelé varovali před „rychle se rozšiřujícími globálními finančními riziky“, která jsou podle nich důsledkem americké politiky.

Bývalý guvernér Čínské lidové banky, Dai Xianglong, dokonce zmínil potřebu příprav na potenciální finanční válku s USA, což odráží narůstající geopolitické napětí mezi těmito dvěma ekonomikami. Čína tak sleduje kroky Fedu velmi pozorně, zejména v kontextu dopadů na její vlastní ekonomiku, zahrnující odliv kapitálu a volatilitu trhů.

Indie​:
Indie se na letošním Jackson Hole sympoziu aktivně podílela, přičemž její centrální banka a analytici pečlivě sledovali dění, aby získali náhledy na globální měnovou politiku. Pro Indii je klíčové, jakým směrem se vydá politika Federálního rezervního systému USA, protože jakékoliv rozhodnutí ohledně úrokových sazeb může mít významné dopady na globální trhy včetně Indie.
Indická rezervní banka, která už několik měsíců drží svou klíčovou repo sazbu stabilní na 6,5 %, očekává, že další kroky Fedu budou ovlivňovat vývoj ekonomiky nejen ve Spojených státech, ale i v Indii. S případnými signály o uvolnění měnové politiky nebo dokonce snížením sazeb v USA by Indie mohla zažít zvýšenou investiční aktivitu, zejména pokud globální trhy zůstanou optimistické ohledně dalšího vývoje.

Ostatní země:

Japonská centrální banka (BoJ): Guvernér Kazuo Ueda zdůraznil, že zatím bude držet nízké úrokové sazby, navzdory rostoucí inflaci, která dosáhla 2,7 % v červenci. Přestože BoJ v červenci překvapivě zvýšila sazby, trh zůstává nervózní, jelikož banka signalizovala, že další zvyšování sazeb bude opatrné, zejména pokud by trhy zůstaly nestabilní​.

Evropská centrální banka (ECB): Prezidentka Christine Lagarde varovala, že inflace zůstává rizikem, ačkoli růst eurozóny oslabuje. Nedávná data ukazují mírné oživení inflace v některých částech Evropy, což vytváří tlak na to, aby ECB byla opatrná při snižování sazeb. Ekonomové očekávají, že ECB možná bude muset udržet sazby vysoko ještě déle, než se původně předpokládalo, i když některé státy, jako Řecko, volají po uvolnění politiky​.

Bank of England (BoE): Zástupci BoE, jako Ben Broadbent, naznačili, že by sazby mohly nadále růst, pokud bude inflace přetrvávat. To naznačuje, že pro Británii se inflace stává více zakořeněným problémem, a proto bude politika nadále přísná​.
Každá centrální banka se potýká s vlastními specifickými výzvami a riziky, což investory zanechává v nejistotě, jak se budou sazby vyvíjet v následujících měsících.


Zdroje: tradingview.com, google.com/finance, finance.yahoo.com, tipranks.com, finviz.com, cs.wikipedia.org, reuters.com, marketwatch.com, investors.zim.com, marketscreener.com, macysinc.com/investors, news.wttw.com, investor.onepeloton.com, foxbusiness.com, gurufocus.com, financialsource.co, finanzmarktwelt.de, indiatoday.in, japantimes.co, weforum.org, bnnbloomberg.ca