V Evropě trhy odepsali růst z předešlého týdne, nejhůře na tom byl celoevropský index v čele s německými akciemi, zatím co Británie držela poklesy alespoň v rámci možností na uzdě. Pojďme se podívat na jednotlivé indexy. Německý DAX 40 klesl o 1,96%, Francouzský CAC 40 odepsal 1,7%. Británie na tom byla, z námi sledovaných jednotlivých zemí, nejlépe, kdy jejich Benchmark FTSE 100 největších akcií ubral „pouze“ 0,82%. Pro globální pohled o evropské ekonomice nám poslouží index Stox Europe 600, který v týdnu nakonec oslabil, a to o 2,16%.
Co se Asie týče, tak Japonsko odepsalo zisky z předešlých týdnů a podobně na tom byl i Hongkong. Konkrétně Nikee 225 kleslo o 3,73%, Shanghai připsal +0,62% a Hang Seng korigoval nárůst minulého týdne poklesem o 4,31%.
Obchodní týden byl pro americké trhy hektický. Kralovali největší firmy, špatně se nedařilo ani firmám menším, ale zejména technologický sektor prošel malým peklem.
Konkrétně DJIA +1,27%, S&P500 -1,53%, NasdaQ -3,48 a Russell +0,6%.
Burberry [BRBY]
Pondělí bylo akciových trzích dosti hektické, plné zvratů a volatility. Nám konkrétně v tomto rozbouřeném burzovním moři padly do oka hned 2 firmy.
Burberry je britská luxusní módní společnost založená v roce 1856. Společnost je známá svými ikonickými trenchcoaty, taškami a charakteristickým „Burberry check“ vzorem. Burberry je kótována na londýnské burze cenných papírů od konce roku 2002 a má dlouhou historii v módním průmyslu. Firma se snaží modernizovat svou značku a učinit ji více luxusní, aby přilákala širší okruh zákazníků.
Akcie klesly za pondělí o 16,17% a za celý týden o 20,8% po nepovinném zveřejnění výsledků za první čtvrtletí (v británii se totiž výsledky zveřejňují pololetně), což vedlo k výměně generálního ředitele a zrušení dividendy. Burberry oznámila, že pokud bude pokračovat současné zpomalení obchodování, očekává provozní ztrátu za první polovinu roku a celoroční provozní zisk pod současným konsensem. Joshua Schulman, který dříve vedl společnosti Michael Kors a Coach, byl jmenován novým generálním ředitelem, zatímco Jonathan Akeroyd odstoupil s okamžitou platností. Srovnatelné prodeje v obchodech klesly o 21 %, přičemž maloobchodní tržby dosáhly 458 milionů liber; prodeje klesly o 16% v EMEIA (Evropa, Střední východ, Indie a Afrika) a o 23 % v Asii a Americe. Analytici RBC označili výsledky za horší, než již snížené prognózy pro fiskální rok 2024, přičemž současné obchodní trendy ukazují na slabou dynamiku značky Burberry, kterou je třeba rychle řešit, aby se zabránilo dalším ztrátám tržního podílu. Burberry plánuje zaměřit se na obnovení spojení se svou základní zákaznickou základnou, rozšíření nabídky luxusního zboží pro každodenní nošení, vylepšení komunikace značky, aktualizaci webových stránek a úspory nákladů.
Trump Media & Technology [DJT]
Druhá firma, která nás v pondělí zaujala je DJT. Tato společnost Trump Media & Technology Group vznikla v roce 2021 ve Spojených státech amerických jako iniciativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který chtěl nabídnout alternativu k tradičním sociálním médiím a mainstreamovým mediálním platformám, jež považoval za zaujaté vůči konzervativním hlasům, přičemž významným impulsem pro založení společnosti byl i trvalý zákaz jeho účtu na tehdejším Twitteru (nyní X) 8. ledna 2021. Společnost debutovala na burze prostřednictvím fúze se specializovanou akviziční společností (SPAC) Digital World Acquisition Corp (DWAC) a její akcie začaly být veřejně obchodovány v říjnu 2021. DJT se zaměřuje na poskytování svobodné a necenzurované komunikace, kde provozuje sociální síť Truth Social a plánuje rozšíření svých služeb do dalších oblastí médií a technologií, včetně streamování videa a zpravodajství.
Akcie Trumpovy sociální sítě v pondělí otevřely o zhruba 50% dražší po zprávě, že bývalý prezident Donald Trump přežil víkendový pokus o atentát na jeho osobu při prezidentské kampani (to samé nemůžeme říct o atentátníkovi).
Za pondělí akcie nakonec uzavřely v zisku 31,37% a za celý týden posílily o 14,65%.
Dne 13 července 2024 se v Pensylvánii stal incident, kdy Thomas Matthew Crooks vystřelil na Trumpa a zasáhl ho do pravého ucha. Trump okamžitě padl na zem a byl obklopen agenty tajné služby. Navzdory zranění Trump vstal s krvácejícím uchem a zvednutou pěstí, než byl rychle odvezen do bezpečí a následně převezen do nemocnice, odkud byl později propuštěn v stabilizovaném stavu.
Samozřejmě za nárůstem stály i jiné informace, jako například, že společnost získala více, než 105 milionů dolarů z warrantů mezi 20. červnem a 1. červencem 2024. Tento příliv kapitálu zvýšil celkový objem hotovosti společnosti a zvýšil důvěru investorů, což mělo pozitivní dopad na cenu akcií.
Výkon Donalda Trumpa v prezidentské debatě s Joe Bidenem byl široce vnímán jako úspěšný. To posílilo naděje jeho příznivců na jeho možný návrat do Bílého domu, což vedlo k nárůstu ceny akcií jeho mediální společnosti.
Společnost také oznámila, že 41 milionů dolarů z jejich omezené hotovosti se stalo neomezenou, což dále zvýšilo její finanční stabilitu a důvěru investorů.
Zlato
V úterý se po delší době podíváme do světa komodit a máme k tomu pádný důvod, protože zlato po pár týdnech znovu dosáhlo a navíc překonalo své absolutní maxima.
Tentokrát za nárůstem stál samotný Jerome Powell, což je guvernér FEDU (americké centrální banky), který potvrdil, že úrokové sazby se nejspíš budou snižovat až v září a to jen o 0,25%, což většinu investorů vedlo k větší poptávce po této bezpečné komoditě.
Tento růst byl podpořen Powellovým prohlášením, že inflace je na udržitelné cestě k cílové hodnotě a Mary Daly z Fedu ze San Francisca uvedla, že důvěra v dosažení 2% inflačního cíle roste. Nižší úrokové sazby v USA tlačí dolů dolar a výnosy dluhopisů, což zvyšuje atraktivitu zlata, které letos již vzrostlo o více, než 19 % po loňském nárůstu o 13%.
Za úterý se zlato vyšplhalo v maximech až na 2469,765$ za trojskou unci. Své úterní vzrůsty téměř v plné míře udrželo, a tak zakončilo den o 1,93% dražší. Za celý týden na tom zlato bylo o 0,51% hůře, než na konci týdne minulého.
GitLab [GTLB]
GitLab je platforma pro DevOps, která zahrnuje celý životní cyklus vývoje softwaru (plánování, tvorbu, testování, nasazení a správu), byla původně vytvořena Dmitrijem Zaporozhetsem v roce 2011 na Ukrajině, přičemž oficiálně byla společnost GitLab Inc. založena v roce 2013 v San Franciscu díky spolupráci se Sidem Sijbrandijem z Nizozemska. Od října 2021 je tato společnost obchodována na burze NASDAQ pod tickerem GTLB.
Tato akcie ve středu otevřela dražší o zhruba 11% a obchodní seanci zavřela nakonec dražší o 9,34%. Tento skok přišel po zprávě agentury Reuters, že GitLab zvažuje prodej, ale také to, že o něj projevují zájem potenciální kupci včetně společnosti Datadog Inc. (DDOG). Tato zpráva vyvolala zájem investorů, což vedlo k vysokému objemu obchodů. Za celý týden akcie GTLB skončily silnější o 2,46%. Co se akcií DDOG týče, tak ty ve středu klesly o 7,34% a v celotýdenním měřítku si pohoršily o 6,27%.
Domino’s Pizza [DPZ]
V minulém týdnu jsme psali o společnosti s názvem Dominos Pizza a za včerejší den akcie této společnosti odepsaly 13,57%, jelikož zveřejnily výsledky hospodaření.
Příjmy sice nenaplnily očekávání analytiků o “půl procento,” ovšem očištěný zisk přesáhl odhady trhu o 9,38%. Jak je tedy možné, že akcie DPZ po zveřejnění výsledků klesly i přesto, že výsledky byly relativně slušné? To zjistíme při pohledu do jejich podrobného výkazu o výsledcích.
Mezi pozitivní aspekty lze jednoznačně zařadit následující body.
Překonání očekávání ziskovosti: Domino’s dosáhlo zisku na akcii (EPS) ve výši 4,03 USD, což překonalo očekávání analytiků ve výši 3,66 USD.
Růst tržeb: Tržby za kvartál dosáhly 1,10 miliardy USD, což je nárůst o 7,1 % oproti předchozímu roku.
Zvýšení digitálních objednávek: V USA bylo více, než 85 % prodejů realizováno prostřednictvím digitálních kanálů, což potvrzuje úspěch digitální transformace společnosti.
OVŠEM NEGATIVNÍ ASPEKTY BOHUŽEL PŘEVLÁDALY
Vysoké provozní náklady: Společnost se potýká s rostoucími provozními náklady, které negativně ovlivňují marže.
Konkurence na trhu: Zvýšená konkurence v segmentu rychlého občerstvení a doručování potravin ovlivňuje tržní podíl Domino’s.
Náklady na suroviny: Rostoucí ceny surovin, jako jsou mléčné produkty a pšenice zvyšují náklady na výrobu pizzy.
Logistické problémy: Výpadky v dodavatelském řetězci vedly k problémům s dodávkami a zvýšeným nákladům na logistiku.
Mzdy a pracovní síla: Rostoucí mzdy a problémy s náborem pracovníků v USA negativně ovlivňují provozní náklady společnosti.
O tom, že převládla negace, která nutí společnosti čelit novým překážkám svědčí fakt, že za celý týden akcie odepsaly o 15,21%.
CrowdStrike [CRWD]
Společnost CrowdStrike byla založena roku 2011 v kalifornském městě Sunnyvale a zabývá se kybernetickou bezpečností, konkrétně poskytováním cloudových bezpečnostních služeb pro ochranu před kybernetickými útoky. Její produkty a služby zahrnují ochranu koncových bodů, řízení incidentů a reakci na hrozby, přičemž využívají umělou inteligenci a strojové učení k detekci a prevenci narušení bezpečnosti. Akcie CrowdStrike se obchodují na burze Nasdaq pod tickerem CRWD už od roku 2019.
Tato firma se proslavila již 5 let od svého vzniku, kdy se stal Demokratický národní výbor (DNC) terčem rozsáhlého hackerského útoku, který vedl k úniku velkého množství interních e-mailů a dokumentů. CrowdStrike byl najat DNC, aby tento útok vyšetřil. CrowdStrike rychle identifikoval, že za útokem stály dvě skupiny spojené s ruskými vojenskými zpravodajskými službami. Tento případ se stal celosvětově známým a měl významný dopad na politické prostředí v USA, zejména v kontextu prezidentských voleb v roce 2016. Právě prezidentské volby v USA jsou aktuálně více, než aktuální téma.
Akcie CRWD zahájily své obchodování o % levnější po zprávě, že globální výpadek softwaru společnosti Microsoft způsobil rozsáhlé narušení provozu v různých průmyslových odvětvích a službách, což ovlivnilo aerolinky, letiště, vysílatele, telekomunikace a další společnosti, jejichž zaměstnanci se nemohli přihlásit do svých počítačů, přičemž aktualizace od společnosti CrowdStrike způsobila zhroucení zařízení s operačním systémem Windows po celém světě. Tento problém vedl k zpožděním a zrušení letů, jakož i dalším provozním problémům. CrowdStrike, specialista na kybernetickou bezpečnost se sídlem v Austinu v Texasu, identifikoval problém a nasadil opravu, přičemž generální ředitel George Kurtz uvedl, že nešlo o bezpečnostní incident nebo kybernetický útok.
V pátek akcie uzavřely slabší o 17,18% a za celý týden si pohoršily o 21,81%.
Zdroje: tradingview.com, google.com/finance, finance.yahoo.com, tipranks.com, finviz.com, cs.wikipedia.org, dataroma.com, markets.businessinsider.com, investorplace.com, kitco.com, reuters.com, ir.dominos.com, cnbc.com