V prvních dvou dílech jsme se zaměřili na akciová ETF a nyní přichází třetí díl, který chceme společně věnovat ETF zaměřeným na státní dluhopisy vydávané vládami nebo státními institucemi, což představuje celosvětové dluhopisové ETF, které zahrnuje širokou škálu dluhopisů vydávaných různými emitenty po celém světě. Obsah tohoto ETF je velmi diverzifikovaný, aby pokrýval různé typy dluhopisů a geografické oblasti.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Celosvětové dluhopisové ETF (Exchange-Traded Fund) je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze a jehož cílem je investovat do dluhopisů z různých zemí po celém světě. ETF poskytuje investorům přístup k širokému portfoliu dluhopisů s různými splatnostmi, úrokovými sazbami a kreditními hodnoceními. Díky své struktuře a vlastnostem ETF kombinuje výhody diverzifikace fondů s jednoduchostí obchodování akcií.

HISTORIE a CHARAKTERISTIKY

HISTORIE

První ETF na dluhopisy bylo vydáno v roce 2002 a neslo název iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF (LQD). Jelikož se jedná o ETF zastřešující korporátní dluhopisy, tak pro nás není nijak důležité. Každopádně první ETF, které nás už zajímá bylo vydáno také ve stejném roce a tím bylo iShares 7-10 Year Treasury Bond ETF (IEF). iShares 7-10 Year Treasury Bond ETF je burzovně obchodovaný fond, který je navržen tak, aby poskytoval investiční výsledky odpovídající výkonu indexu ICE U.S. Treasury 7-10 Year Bond Index. Tento ETF je součástí rodiny fondů iShares, které spravuje společnost BlackRock. Celkově se ETF staly jedním z nejrychleji rostoucích segmentů finančního trhu a to díky své flexibilitě, nízkým nákladům a možnosti snadné diverzifikace. Dnes jsou ETF populárním investičním nástrojem jak pro drobné investory, tak pro instituce po celém světě.

DŮLEŽITÉ CHARAKTERISTIKY

Diversifikace: Celosvětové dluhopisové ETF investuje do dluhopisů vydaných vládami, korporacemi a jinými entitami z různých zemí. Tím se snižuje riziko spojené s investováním do dluhopisů z jedné konkrétní země nebo sektoru.

Příjem: ETF generuje příjem z úroků (kupónů), které jsou vypláceny dluhopisy v jeho portfoliu. Tento příjem je pravidelně vyplácený investorům.

Likvidita: ETF se obchoduje na burze stejně jako akcie, což znamená, že ho můžete snadno koupit a prodat během obchodních hodin.

Nízké náklady: V porovnání s tradičními podílovými fondy mají ETF obvykle nižší správní poplatky. To je dáno tím, že většina ETF je pasivně řízená, tedy sleduje určitý index dluhopisů.
Riziko: Investování do dluhopisových ETF nese riziko úrokových sazeb (ceny dluhopisů klesají, když úrokové sazby rostou) a kreditního rizika (riziko, že emitent dluhopisu nebude schopen splnit své závazky).

VÝHODY A NEVÝHODY OPROTI AKCIOVÝM ETF

VÝHODY

Celosvětové dluhopisové ETF nabízí nižší volatilitu a stabilnější výnosy než akciové ETF, což je činí vhodné pro konzervativní investory hledající nižší riziko. Díky pravidelným úrokovým platbám poskytují i spolehlivější tok příjmů, což je atraktivní pro ty, kteří upřednostňují pravidelný příjem. Další výhodou je diverzifikace, která umožňuje rozložení rizika investováním do dluhopisů z různých zemí a sektorů, čímž se snižuje vliv geopolitických a ekonomických změn v jednotlivých regionech.

NEVÝHODY

Celosvětové dluhopisové ETF mají několik nevýhod oproti akciovým ETF. Nejvýznamnější je nižší potenciál výnosů, protože historicky akcie poskytují vyšší dlouhodobé výnosy a kapitálový růst než dluhopisy. Další nevýhodou je citlivost na úrokové sazby, protože růst sazeb snižuje hodnotu dluhopisů, zatímco akciové ETF jsou méně ovlivněny tímto faktorem. Navíc mohou mít dluhopisové ETF nižší likviditu, zejména ty investující do méně likvidních dluhopisů nebo exotických trhů, což může vést k vyšším transakčním nákladům a obtížím při obchodování.

Celkovým souhrnem můžeme říci, že celosvětové dluhopisové ETF nabízejí řadu výhod, jako je nižší volatilita, pravidelný příjem a diverzifikace, což je činí atraktivními pro konzervativní investory. Na druhé straně mají některé nevýhody, včetně potenciálně nižších výnosů, citlivosti na úrokové sazby a někdy nižší likvidity, které mohou být překážkou pro investory hledající vyšší růst a flexibilitu. Volba mezi dluhopisovými a akciovými ETF závisí na individuálních investičních cílech, časovém horizontu a toleranci rizika.

SOUČASNOST

Dnes jsou celosvětové dluhopisové ETF široce dostupné a nabízejí investorům možnosti pro širokou diverzifikaci s relativně nízkými náklady. Trh s těmito produkty se neustále vyvíjí, s rostoucím počtem možností, které reflektují měnící se preference investorů a aktuální ekonomické podmínky. Celosvětové dluhopisové ETF se staly klíčovým nástrojem pro investory hledající globální diverzifikaci a stabilní příjem. Díky jejich výhodám, jako je likvidita a nízké náklady, se staly populární volbou pro široké spektrum investorů. Současná situace kolem Exchange-Traded Funds (ETF) je dynamická a reflektuje rychlý vývoj v oblasti finančních trhů. ETF jsou v současnosti jedním z nejrychleji rostoucích segmentů investičního trhu. Jejich popularita stále roste díky jejich flexibilitě, nízkým nákladům a možnosti snadné diverzifikace. V roce 2024 se celkový objem spravovaných aktiv v ETF celosvětově pohybuje v trilionových částkách, což ukazuje na jejich rozšíření mezi investory jak retailovými, tak institucionálními.
Závěrem se bavíme o tom, že současná situace kolem ETF je charakterizována jejich rostoucí popularitou a rozmanitostí produktů, přičemž trh se stále vyvíjí a inovuje. Investoři mají k dispozici širokou škálu ETF zaměřených na různé oblasti a strategie, zatímco regulace a technologie přispívají k větší transparentnosti a přístupnosti těchto investičních nástrojů.

JEDNOTLIVÉ ROZDĚLENÍ CELOSVĚTOVÝCH DLUHOPISOVÝCH ETF

Nutno dodat, že dluhopisových ETF, které mají globální zastoupení a jsou vydávány státními institucemi nebo vládou je dohromady 30. My se společně podíváme na 3 a to konkrétně na ETF spravující největší množství peněz, dále na to, které má nejnižší náklady (TER) a do třetice všeho dobrého na to , které je v době psaní článku nejvýkonnější.

iShares Global Government Bond UCITS ETF USD

Jako první se společně podíváme na vůbec to největší ETF, čímž je iShares Global Government Bond UCITS ETF USD, což je burzovně obchodovaný fond (ETF) spravovaný společností BlackRock, jedním z největších správců aktiv na světě. Tento ETF je navržen tak, aby sledoval výkon indexu FTSE G7 což je index který sleduje státní dluhopisy zemí G7: Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Spojené království a Spojené státy, americké. Cílem fondu je nabídnout investorům expozici vůči globálním státním dluhopisům, což umožňuje diverzifikaci investic v rámci různých zemí a regionů. Jeho správcovský poplatek (TER) je 0,20% ročně, kde zahrnuje 847 dluhopisů a má ve zprávě 879 mil $. Když se podíváme na výnosnost za posledních 12 měsíců, tak zjistíme, že toto ETF vydělalo svým držitelům 5,7%. Toto ETF má distribuční formu, což znamená, že pravidelné úroky dluhopisu jsou připisovány na investiční účet držitele tohoto ETF.

Geografické rozdělení
Největší zastoupení mají dluhopisy Spojených států a to konkrétně 30,15%, druhým nejzastoupenějším regionem je Japonsko se svým podílem 14,24% a na třetí příčce je Francie s necelými 8%.

Hlavní zastoupení
Při pohledu na 3 největší dluhopisy, které mají alespoň 0,5% zastoupení vidíme s podílem 0,59% 7 letý státní dluhopis vydaný Ministerstvem financí USA. Tyto dluhopisy jsou zajištěny plnou vírou a kreditem vlády Spojených států a vyplácí fixní úrok půlročně.
Druhé největší zastoupení konkrétně 0,57% má rovněž 7 letý státní dluhopis vydaný Ministerstvem financí USA, který má fixní úrokovou sazbu, která se vyplácí půlročně.
Třetí největší podíl zastupuje 10 letý státní dluhopis vydaný Ministerstvem financí USA s podílem 0,53%.

Amundi Prime Global Government Bond UCITS ETF

Jedná se o vůbec nejlevnější ETF dle našich kritérií (TER 0,05%). Toto konkrétní “ETFko” kopíruje index The Solactive Global Developed Government Bond sledující státní dluhopisy vydané globálními rozvinutými zeměmi. Jedná se o malé ETF, které má ve zprávě pouze 86 mil € a zastřešuje 1042 dluhopisů z různých zemí. Za poslední rok toto distribuční ETF zajistilo růst o 3,77%. Samozřejmě toto ETF má i akumulační verzi, která v posledním roce doručila zhodnocení 3,74%.
Geografické rozdělení
Pokud se zaměříme na geografické rozložení tohoto dluhopisu, zjistíme, že největší podíl má Amerika s 48,55% dále nám následuje Japonsko s podílem 11,99% a třetí místo zaujímá Francie, která představuje 7,81%.

Hlavní zastoupení
Toto ETF se skládá pouze z 5 dluhopisů, které mají podíl v ETF přes 0,4%. Společný jmenovatel těchto dluhopisů je ten, že se jedná o dluhopisy vydané vládou Usa jejichž expirace bude v rozmezí listopadu 2032 až května 2034 s úrokem od 3,875% do 4,5%.
I přesto, že na předních příčkách jsou dluhopisy celkem dlouhodobé, tak toto etf má největší podíl( přes26%) v dluhopisech s časovým rámce 1-3 roky.

iShares USD Development Bank Bonds UCITS ETF USD

Nyní se zaměříme na ETF, které za poslední rok dosáhlo nejvyššího výnosu. Toto akumulační ETF má roční poplatek (TER) ve výši 0,15 % a sleduje index FTSE World Broad Investment-Grade USD Multilateral Development Bank Bond Capped. Tento index se zaměřuje na dluhopisy v USD, které vydávají multilaterální rozvojové banky s cílem podporovat globální ekonomický a sociální rozvoj. ETF spravuje aktiva v hodnotě 156 milionů € a obsahuje 95 různých dluhopisů z různých zemí. Za poslední rok přineslo svým investorům zisk 8,39 %.

Geografické rozdělení
Pokud se zaměříme na geografické rozložení tohoto dluhopisu, zjistíme, že největší zastoupení má Amerika s 47,93% dále nám následují Filipíny s podílem 10,97% a třetí místo zaujímá Velká Británie, která představuje 6,74%.

Hlavní zastoupení
Toto ETF se skládá z 95 dluhopisů, ale my se společně podíváme na ty, které mají podíl v ETF přes 2%.
První a druhý dluhopis je emitován společností Inter-American Development Bank což je mezinárodní organizace založená v roce 1959 s cílem urychlit hospodářský a sociální rozvoj členských zemí Latinské Ameriky a Karibiku a podporovat regionální integraci. IDB má celkem 48 členských zemí, z nichž největším akcionářem jsou Spojené státy s podílem 30 %.
Na prvním místě je z podílem 2,1% 5 letý dluhopis na místě druhém z podílem 2,06% dluhopis 3 letý
Třetím nejzastoupenějším dluhopisem z podílem 2,03% je 3 letý dluhopis vydán International Finance Corporation  tato společnost je členem skupiny Světové banky, založeným v roce 1956 s cílem podporovat ekonomický rozvoj investováním do růstu soukromého sektoru v rozvojových zemích. Se sídlem ve Washingtonu, D.C


ZÁVĚR

Celkovým souhrnem můžeme říci, že tyto ETF jsou základním kamenem pro uchování hodnoty s nízkým rizikem, dále jsou ale také dobrým doplňkem ke snížení volatility do portfolia a zajímavým aspektem pro Vaší diverzifikaci. Dalším velmi důležitým aspektem je uvědomit si, že s tím jak narůstá Váš věk, tak se úměrně zkracuje i investiční horizont a tím chceme říci, že s přibývajícím věkem a množstvím vydělaných financí je investice do dluhopisů vhodná. Pokud s investováním teprve začínáte a startovací kapitál není nijak vysoký, tak Vám vyšší investice do dluhopisů může spíše uškodit a to hlavně z hlediska jejich dlouhodobé výkonnosti, která v drtivé většině případů nemá šanci porazit akcie.


Zdroje: justetf.com.