Ve čtvrtém díle se podíváme na ne úplně tradiční ETF.
V období, kdy klesají úrokové sazby a tím logicky i výkonnost dluhopisů a zároveň je akciový trh nestabilní a velmi volatilní (rozkolísaný), tím pádem není úplně bezpečné do akcií investovat. Celkově člověk neví jakým směrem směřovat své peníze, v tento okamžik může být dobré se poohlédnout po “alternativních” burzovních investicích, konkrétně po indexu VIX, který je také přezdíván jako index strachu.
CO TO VIX JE?
VIX je index sledující hybnost trhu, vzhledem k tomu, že Vix instrumentů je více, tak nás bude zajímat VIX na index s&p 500. V jednoduchosti je jedno jestli trhy padají a nebo rostou. Na Vixu můžete vydělávat a jediné co je zapotřebí, tak aby docházelo k velkým tržním objemům a cenovým výkyvům a Vix roste, naopak v období, kdy je na trhu situace poklidná a obchoduje se málo, tak Vix klesá.
Index VIX byl představen Chicagskou burzou opcí (CBOE) v roce 1993.
VIX se počítá na základě cen opcí na index S&P 500, které mají expirační dobu blízkou 30 dnům. Výpočet zahrnuje integraci implicitní volatility z cen těchto opcí napříč různými strike cenami. Využívají se jak out-of-the-money call, tak put opce a výsledná hodnota se normalizuje, aby se vyjádřila v ročním procentním výnosu, což ukazuje očekávanou volatilitu S&P 500 v příštích 30 dnech.
Jak do vixu investovat?
Existují 2 základní varianty, tu první si rozebereme teď a druhou v bonusové sekci.
První způsob je investovat skrze ETF a v tomto případě bude výběr jednoduchý, pro evropany existuje pouze jediné ETF sledující tuto volatilitu trhu.
Amundi S&P 500 VIX Futures Enhanced Roll UCITS ETF Acc
Toto ETF bylo založeno 25. září 2012 v Lucembursku. Aktuálně se jedná o středně velký fond, který spravuje lehce přes 179 mil. $. Nevýhodou těchto alternativních investic je vyšší poplatek, (TER) který vychází na 0,6% ročně.
Také je důležité dodat, že toto ETF není vhodné k dlouhodobému držení ale spíše ke krátkodobé spekulaci. I přes velké nárůsty v uplynulých dnech toto ETF za posledních 12 měsíců odepisuje přes 30% a za 5 let dokonce přes 72%. Ovšem za prvních 5 srpnových dnů od otevření trhu až po maxima pátého dne toto ETF připsalo necelých 45% mezitím co všechno ostatní odepisovalo.
Jedná se o velmi specifický instrument vhodný spíše pro lidi, kteří rádi využívají výkyvů trhu.
Znovu připomínáme, že se jedná o jediné ETF svého druhu, které provozuje jedna z nejvýznamnějších firem zaměřující se na burzovně investovatelné fondy. Aktuálně se nám jedná o Amundi
AMUNDI
Amundi je přední evropská investiční společnost. Byla založena v roce 2010 v Paříži, Francie, sloučením investičních divizí dvou francouzských bank, Crédit Agricole a Société Générale. Tímto spojením vznikla jedna z největších správcovských společností v Evropě, která nabízí široké spektrum investičních produktů a služeb, včetně ETF, podílových fondů, penzijních fondů, strukturovaných produktů a alternativních investic.
Při roční uzávěrce za uplynulý rok Amundi oznámilo, že spravuje aktiva v hodnotě přes 1,7 bilionu eur a má pobočky v 37 zemích.
BONUSOVÁ SEKCE
Vraťme se zpátky k VIXU, protože tento index se dá standartně obchodovat i formou CFD, což může být pro “ostřílené” tradery zajímavá alternativa díky přítomnosti finanční páky, která v závislosti na regulaci může dosahovat výše až 1:100, zpravidla zejména v Evropě bývá ale nižší cca 1:20.
Pákový efekt Vám umožní nakoupit větší objem aktiv a blíže jsme jej popsali v našem slovníku pojmů.
CFD na VIX můžeme roztřídit do 2 sekcí
EXPIRAČNÍ KONTRAKTY
Jedná se o tip investic, kdy má pozice danou expiraci zpravidla čtvrtletní a po vypršení expirace se aktivum automaticky odprodá.
Nevýhody: Investor musí hlídat vypršení kontraktu a je někdy nucen zavírat ztrátu. Vzhledem k tomu, že tento instrument není vhodný pro dlouhodobé držení člověk si musí jen pohlídat, aby nekupoval končící kontrakt, navíc seriózní obchodníci pár dní před vypršením kontraktu mají nekótovaný (dostupný) kontrakt návazný.
Výhody: U těchto kontraktů nebývá účtován SWAP.
ROLOVEROVÉ KONTRAKTY
Jedná se o tip investice, kdy dochází k automatickému přelévání kontraktu, tedy investice se Vám s expirací neukončí, což může být považováno za výhodu.
Nevýhodou ovšem bývá SWAP, který může být dost velký díky “exotičnosti” kontraktu.
ZÁVĚR
I přesto, že tento investiční instrument ať už formou ETF či CFD je spíše pro pokročilejší účastníky trhu, ve specifických situacích může být skvělou variantou, jak přečkat složité období a i přesto, že to není investice pro každého je fajn o ní mít minimálně povědomí.
Co je ale téměř jisté, tak pokud se potvrdí slova skeptiků o prasknutí bubliny a tržní recesi, tak tento index předvede ohromné pohyby.
Zdroje: justetf.com.