Alibaba oznámila, že rok 2024 bude ve znamení BuyBacku. Jsou ovšem jejich akcie vhodné pro nákup? Tuto otázku si klade snad každý, kdo v poslední době na akcie mateřské společnosti Aliexpressu narazil.
Alibaba se v posledních měsících obchoduje na velmi nízkých cenách, kdy osciluje mezi 70-78$ za kus. Pokud pomineme krátkodobý interval v období covidové pandemie, tak na těchto cenových úrovních byla naposledy na přelomu let 2015-2016. Co za takhle nízkým tržním nadhodnocením akcií stojí?
Historie Alibaby a proč jejich akcie klesly?
Alibaba koncem roku 2020 před zveřejněním výsledků za 3Q zaznamenala nové maximum, kdy cena atakovala téměř 320$ za akcii a to zejména díky úspěchům své divize Cloud Computingu, (kde ovšem konkuruje společnosti Baidu), a dobrým prodejům. Ve vzduchu ovšem visely negativní výhledy spjaty s pandemií covidu a to i napříč dobrým výsledkům poslalo akcie do medvědího trendu. Domníváme se, že NEzvládnutí celé situace bylo mimo jiné podpořeno i zmizením Jacka Ma, tedy zakladatele společnosti.
Tento pokles se mateřská firma Aliexpressu snažila kompenzovat rozmachem zejména digitálních služeb, kde ovšem narazila na tvrdou konkurenci jako je například Byt Dance, JD.com nebo Pinduoduo. Díky zaměření právě na tyto sektory dali možnost prorazit v současné době již velkému hráči na poli internetového prodeje, tím je Temu. Díky tomu, že Alibaba postupně ztrácí své dominantní postavení na trhu, dochází i k logickému odlivu kapitálu z jejich akcií. Další věc, která Alibabě nepřeje jsou dlouhodobě setrvávající omezení ze strany USA a postupné zvyšování cel do Evropy.
Při posledním zveřejnění výsledků které proběhlo 7.2.2024 se potvrdilo vše, o čem jsme doposud psali. Ovšem s výsledky přišla i jedna pozitivní nečekaná zpráva. Mateřská firma Aliexpressu na začátku roku oznámila, že výrazně posílí svůj program zpětného odkupu akcií pro rok 2024, kdy údajně vyčlenili 25 miliard $ a tím chtějí uklidnit stávající akcionáře a zamezit dalšímu propadu cen. I když Alibaba ztrácí podíl na trhu, je důležité jim přiznat, že na úrovni výnosů roste. Zisky navyšuje ovšem zejména díky Cloudovým službám a do budoucna si slibuje hodně od umělé inteligence, která je v poslední době hodně populární a Alibaba do jejího výzkumu investuje v celku velké množství peněz.
Pro mnoho investorů je ovšem pomyslným strašákem fakt, že Alibaba je čínská společnost a tím pádem je do značné míry ovlivňována tamější vládou.
Poslední informace k nám přišly přelomem března a dubna, kdy Alibaba potvrdila, že jejích buy back program byl zahájen. Jen za první 3 měsíce roku 2024 stáhli z burzy akcie za 4,8 mld $.
Co se fundamentálních ukazatelů týče, tak Alibaba je na tom velmi dobře.
V jednoduchosti jde říct, že se u Alibaby očekává v dohledných letech nárůst zisků o víc než 10% p.a. .Zároveň se nepotýkají s vysokým dluhem a i přes oslabování podílu na trhu jim výrazně rostou příjmy.
Co se týče analytiků, tak i ti doporučují nakupovat akcie Alibaby, která má nastaveny průměrné cílové ceny přes 104$ za akcii.
V současné době Alibaba tvoří podle zveřejněných informací hlavní složku portfolia i velikánům jako je Michael Burry, známý pod přezdívkou BIG SHORT, a významný podíl zastupuje i v portfoliu Davida Teppera.
I podle DCF modelu se zdá být Alibaba na velmi příznivých úrovních.
V obecné rovině jde říct, že hlavní problémy Alibaby, napříč kvalitním číslům a oznámení obrovského zpětného odkupu akcionářů, jsou geopolitické riziko a postupné oslabování dominantního postavení na trhu, které ovšem nemá za následek stagnaci nebo snížení příjmů.
Jestli ale postoj Alibaby, podpořený kvalitními fundamentálními daty, zapříčiní výrazný cenový nárůst ukáže až čas, konkrétně 24.5.2024 by měli zveřejnit další hospodářské výsledky, které nám mohou ledasco napovědět.
Ovšem pro investory, kteří hledají podhodnocené akcie a nemají strach z geopolitického rizika, může být Alibaba zajímavý přírůstek do portfolia.
Cloud computing je využívání výpočetních služeb prostřednictvím internetu. To zahrnuje různé technologické možnosti jako servery, úložiště, databáze a software. Díky cloudovým službám lze rychle inovovat, flexibilně využívat zdroje a ušetřit peníze.
Zdroje: news.alphastreet.com , forbes.com , simplywall.st ,investicniweb.cz , finviz.com , tipranks.com , dataroma.com