Před časem jsme psali o Jerome Powellovy a o možném odvolání z pozice Fedu a včera (16.7.) přišly novinky o tomto tématu, které dnes rozebereme v tomto článku. Opět totiž ve vzduchu visí otázka, jestli bude Powell odvolán z postu guvernéra Fedu.

15.7. 2025 (úterý pozdě večer) Trump udělal neformální anketu s kongresmany, během které „otestoval“ podporu pro odvolání Powella s tím, že téměř všichni přítomní republikáni doporučili, že by měl Powell být odvolán.

Na základě nejistoty došlo ve středu k poklesům na evropských i amerických akciových trzích. Nicméně dnes, 17.7. trhy opět rostou a to z důvodu, že Trump novinářům řekl: „Mluvili jsme o konceptu jeho odvolání … skoro všichni řekli, že bych to měl udělat, ale já jsem konzervativnější než oni,“ čímž potvrdil, že diskuse proběhla.

Dodal však, že by Powell nejspíš odvolán nebyl, pokud by nebyly prokázány závažné důvody jako podvod, např. kvůli údajně předraženému přestavbě budovy Fedu za $2,5 miliardy.

Trump poukázal na údajně předražený projekt rekonstrukce historické budovy centrály Fedu ve Washingtonu.
Cena projektu je okolo 2,5 miliardy dolarů, což podle Trumpa zavání „korupcí nebo neschopností“.

Je vůbec možné odvolat guvernéra FEDU?

To zda li je možné guvernéra FEDU odvolat z pozice prezidenta je absolutně směrodatná otázka pro celé tohle téma.
Tady je to složitější – Podle amerického práva. Trump se teoreticky může pokusit o odvolání, ale riskoval by právní bitvu a silnou reakci trhů.

  • Předsedu Fedu lze odvolat pouze „pro vážné pochybení“ („for cause“).
  • Neexistuje precedent, že by byl předseda Fedu odvolán jen kvůli nesouhlasu s měnovou politikou.
  • Pokud by Trump Powella skutečně odvolal, šlo by o historicky bezprecedentní politizaci Fedu.

Závěr

Situace Jeroma Powella je momentálně všechno, jen ne stabilní. Přestože si zatím udržel důvěru prezidenta Bidena i části Wall Streetu, Trumpovo nové politické tažení proti němu ukazuje, že v případě návratu Donalda Trumpa do Bílého domu nebude mít Powell nic jisté.

Jeho pozici ale výrazně chrání americká legislativa, která umožňuje odvolání předsedy Fedu pouze „pro vážné pochybení“ – nikoliv kvůli odlišným názorům na měnovou politiku. Z právního hlediska by tedy případné Trumpovy pokusy narazily na velmi tvrdou zeď – a z finančního hlediska by Powell zažil spíš pár horkých dnů než skutečný pád.

Jeho druhý mandát končí v roce 2026, v čele Fedu sedí od roku 2018 a za tu dobu si – podle veřejně dostupných údajů – vydělal řádově miliony dolarů v základním platu i investičních aktivech. V jeho 71 letech je tak otázkou, zda bude mít chuť skutečně „bojovat“ za instituci, jejíž nezávislost se stává terčem politické střelby, nebo zda dá přednost pohodovému důchodu s rentou hodnou šéfa centrální banky.

Ať už se rozhodne jakkoliv, trhy už daly jasně najevo, že si přejí spíš klid, než další dramatickou přestřelku mezi prezidentem a Fedem. Powell tak teď drží v ruce jednu z nejcitlivějších karet americké ekonomiky – otázkou zůstává, jak dlouho si ji udrží.